Witaj użytkowniku niezalgowany!
Zarejestruj się na forum uż dziś - nie będziesz widzieć żadnych reklam!

Woda - Zdrowo i wesoło

#1

Woda - Zdrowo i wesoło

[Obrazek: pre_1371719831__banner-two.jpg]

NATURALNE WODY MINERALNE

--Mają stały skład chemiczny, zawierają co najmniej 1000mg składników mineralnych w litrze. Pochodzą z odwiertów głębinowych, nie są dodatkowo wzbogacane minerałami.

NATURALNE WODY ŹRÓDLANE

--Zawierają mniej niż 1000mg składników mineralnych. Pochodzą z naturalnych żródeł, nie są dodatkowo mineralizowane.

WODY STOŁOWE

--Do ich produkcji wykorzystuje sie naturalna wodę źródlaną lub podziemną, która jest pierwotnie czysta (tzn.nie zawiera składników mineralnych).Końcowy produkt otrzymuje się przez zmieszanie jej z naturalną wodą mineralna lub poprzez dodanie składników mineralnych. Również wody mineralne nie są jednolitą grupą. Na rynku jest ich kilka odmian.

WODY ZMINERALIZOWANE

--Zawierają powyżej 155mg rozpuszczonych składników mineralnych na jeden litr (np.woda wapniowo-magnezowo-alkaliczna
Galicjanka
). Sa to odmiany przeznaczone głównie dla osób aktywnych fizycznie, sportwców. Działąnie profilaktyczne i lecznicze wykazują wody zarówno wysoko- jak i nisko zmineralizowane. to zależy od ich składu, czyli od zawartości poszczególnych pierwiastków. Duże znaczenia ma zawartośc sodu.
WODY WYSOKOSODOWE

--To na przykład
Krystynka
(950mg/l) lub Celestynka ( 630mg/l). Są polecane zdrowym osobom w warunkach, kiedy traci sie dużo sodu( nadmierne pocenie wskutek upałów, wysiłku fizycznego w wysokiej temperaturze). Woda Marysieńka z Cieplic również ma dużo sodu, a jej cechą charakterystyczną jest znaczna zawartość fluoru( 8-10mg/l). Dla porównania woda z kranu ma ok 200mg/l. Gotowanie nie usuwa nadmairu sodu.
WODY NISKOSODOWE

--Zawierają poniżej 100mg sodu w 1 litrze. Należą do nich m.in.:
Nałęczowianka
(11,6mg/l), Kinga Pienińska (4,9mg/l), Vita (4,1mg/l), Arctic (13mg/l), Jurajska (10,1 mg/l), Bonaqua (2,4mg/l). Polecane są osobom z nadciśnieniem, chorobą wieńcową, niwydolnością krążenia, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz w kuracjach odchudzających.
WODY NISKOZMINERALIZOWANE

--Zawieraja poniżej 500mg rozpuszczonych składników mineralnych na jeden litr. Są bogate w wodorowęglany wapniowe i chlorki (np.
vitalinea, Żywiec Zdrój
). Nadają się do sporządzania posiłków, moga je pić wszyscy bez ograniczeń. niektóre z nich moga zawierać wysokie stężenia pojedynczych pierwiastków przy ogólnej niskiej mineralizacji. Należy do nich grupa hipoosmotycznych wód moczopędnych (np."Jan" z Krynicy, "Dąbrówka" ze Szczawna, "Józef" z Wysokiej)- polecane w kamicy nerkowej, dnie moczanowej, w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych i profilaktycznie po operacyjnym usunięciu kamieni.
WODY ŚREDNIOZMINERALIZOWANE

--Zawierają od 500 do 1500mg rozpuszczonych składników mineralnych na jeden litr. Są bogate w wodorowęglany i chlorki wapnia. Stosunkowo niska jest w nich zawartość sodu (np.
Arctic, Bonaqua
).
WODY WYSOKOZMINERALIZOWANE

--Zwane także kwaśnymi, słonymi, gorzkimi)-najwyżej zmineralizowane to m.in. woda
"Zuber" z Krynicy, " Roksolana" z Morszyna, " Hunyadi Janos" z Węgier
. Ich regularne spożywanie powinno sie uzgodnić z lekarzem. Mniej zmineralizowane to np. " Henryk", "Franciszek" z Wysowej, " Antoni" z Muszyny czy " Wiesława" z Buksa-Zdroju. Nie powinno sie wypijać ich więcej niż szklankę dziennie.
--Wody wysokozmineralizowane są polecane osobom z niedokwaśnością soku żołądkowego, przy upośledzonym trawieniu, przy schorzeniach układu oddechowego przebiegających z odkrztuszaniem dużej ilości wydzieliny( do inhalacji) oraz na kacu.

HIPOTONICZNE WODY ALKALICZNE

--Zawierają wodorowęglany( HCO3-), które obniżają kwasowość soku żołądkowego, dlatego są polecane przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasocie. Zawierają niewielką ilość naturalnego dwutlenku węgla.Wyróżnaimy wśród nich:

~ wody z dużą zawartością wapnia (
Kryniczanka, Galicjanka, Staropolamka
). Wapń polepsza krzepliwośc krwi, działa przeciwuczuleniowo, ma znaczenie w profilaktyce osteoporozy.
~ wody zawierające dużą ilość magnezu (Muszynianka, Piwniczanka, Słotwinka) - magnez działa antystresowo, kojąco na nerwy, wspomagająco na serce.
~ wody bogate w potas(Staropolanka, Wielka Pieniawa-ma świadectwo jakości Instytutu Leków) - prawidłowy poziom potasu zapewnia normalne funkcjonowanie mózgu, serca, układu nerwowego i układu krążenia. Potas obniża ciśnenie krwi. Na niedobór potasu narażone są szczególnie osoby pijące dużo kawy. Trzeba uważać na zawartośc sodu w diecie( nie więcej niż 230mg dziennie, co odpowiada ok 6g soli), gdyż sód blokuje wchłanianie potasu.

JAK PIĆ

W temperaturze nieprzekracząjcej 20st potrzebujemy ok 1,5 litra płynów dziennie. Najlepiej pić małymi porcjami( po jednej szkalance), ale często.

Wypijanie szkalnki wody mineralnej tuż po przebudzenieu i przed zaśnięceim oczyszcza ciało z toksyn, nawilża skóre, poprawia trawienie i reguluje procesy metaboliczne.

Do nieograniczonego spożywania nadają się wody nisko i średniozmineralizowane, w których stężenie wszystkich minerałów nie przekracza 1500mg/l. Wody wysokozmineralizowane najbezpieczniej pić w ilości nieprzekraczającej 1-2 szkalnek dziennie. Są doskonałe na kaca( to prawda
[Obrazek: wink.gif]).
O regularnym spożywaniu płynów należy zadbać szczególnie podczas upałów. Nie trzeba przemierzać kilometrów przez pustynie, by doprowadzić się do odwodnienia. W naszych warunkach klimatycznych również łatwo się go nabawić.
Pierwszym sygnałem, że w organizmie brakuje wody, jest suchość w ustach, gorąca sucha skóra na dłoniach i senność. Później spada ciśnienie, może nawet dojsć do zaburzeń pracy nerek i serca.
Na odwodnienie szczególne podatne sa dzieci, u których powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała jest duża oraz osoby starsze, których ośrodek pragnienia reaguje na niedobór wody. Łatwo się dowodnić także przy biegunce i wymiotach. Organizm razem z wodą traci wtedy elektrolity( minerały), dlatego najlepiej sięgnąć po wodę średniozmineralizowaną( powyżej 500składników mineralnych w 1 litrze).

Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:
3 gości

Theme © iAndrew 2017 Forum software by © MyBB .