Witaj użytkowniku niezalgowany!
Zarejestruj się na forum uż dziś - nie będziesz widzieć żadnych reklam!

Poradnik Narzędzia i środki naprawcze komputera

#1

[Poradnik] Narzędzia i środki naprawcze komputera

Narzędzia i środki naprawcze

 

Aby przeprowadzić naprawe sprzętu elektronicznego, jakim są komponenty komputera osobistego, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. W tym o to poradniku wymienię i opiszę co i jak, a więc zapraszam do czytania !

 

Lutownice

 

Niektóre naprawy sprzętu komputerowego wymagają zastosowania złączy lutowanych, które stanowią połączenie przewodzące prąd. Złącza wykonuje się przy użyciu lutownic, z wykorzystaniem roztopionego metalu zwanego lutem.

 

Lutownica (ang. soldering) przeznaczona do napraw sprzętu elektronicznego powinna mieć izolowaną rękojeść oraz element grzejny zakończony grotem.

W zestawie lutowniczym powinny się znaleźć:

<ul class="bbc">
[*]podstawka- zapobiega kontaktowi gorącego grotu z blatem stołu,

[*]stop lutowniczy- potocznie określany jako cyna, faktycznie jest stopem cyny i ołowiu z rdzeniem z kalafonii,

[*]wilgotna gąbka- służy do ścierania pozostałości lutu i topnika z grotu,

[*]odsysacz cyny- umożliwia zbieranie nadmiaru cyny z miejsca lutowania,

[*]dodatkowe groty- pozwalają dostosować lutownicę do wielkości lutowanych elementów.

</ul>
Sondy logiczne i impulsatory

 

Podczas diagnozowania komponentów uszkodzonego komputera osobistego przydatne są sondy logiczne i impulsatory. Sonda umożliwia badanie stanów logicznych wystepujących w obwodach cyfrowych, dzięki czemu można stwierdzić, czy dany odwód lub układ cyfrowy działa poprawnie.

Impulsator umożliwia symulowanie stanów logicznych. Po podaniu np. stanu wysokiego na wejście układu logicznego można odczytać stan wyjściowy za pomocą sondy logicznej i ocenić sprawność działania układu scalonego.

 

Sprzętowe testery pamięci

 

Większe serwisy komputerowe mogą posiadać testery pamięci operacyjnej, które diagnozują parametry kości RAM zamontowanych na modułach pamięci bez potrzeby umieszczania ich w gniazdach płyty głównej. Dostępne są tańsze wersje testerów sprzętowych , które podłączamy do USB lub magistrali I/O; w tym wypadku moduł musi być zamontowany na płycie głównej.

Tester pamięci diagnozuje:

<ul class="bbc">
[*]rodzaj zastosowanej pamięci,

[*]szybkość działania,

[*]ustawień konfiguracyjnych,

[*]wykrywania fizycznych uszkodzeń.

</ul>
Zestawy i środki czyszczące

 

Czasami konieczne jest oczyszczenie komponentów komputera, a szczególnie największej troski wymagają wentylatory i radiatory, gdzie występuje najwięcej kurzu. Bez czyszczenia zanieczyszczeń może prowadzić to do spadku wydajności systemu chłodzącego i zatarcia wentylatora oraz zatrzymania jego pracy.

 

Podstawowymi środkami czyszczącymi i konserwacyjnymi są:

<ul class="bbc">
[*]miękka szmatka- usuwa kurz z większych powierzchni,

[*]pędzelki- służą do delikatnego ścierania kurzu z elementów elektronicznych,

[*]sprężone powietrze w puszcze- pozwala na usuwanie kurzu z delikatnych elementów elektronicznych,

[*]pałeczki z wacikami- ułatwiają usuwanie tłustych zanieczyszczeń, pozostałości po smarach i silikonach,

[*]odkurzacz komputerowy- umożliwia usunięcie większej ilości kurzu np. z wnętrza obudowy komputerowej,

[*]środki do czyszczenia elektroniki- specjalne środki chemiczne usuwające zanieczyszczenia z elementów elektronicznych.

[*]zestawy czyszczące do paneli LCD (monitory)- składają się z miękkiej szmatki z mikrofibry oraz specjalnego żelu lub pianki czyszczącej,

[*]myjka ultradźwiękowa- jest przeznaczona do oczyszczenia płytek lub elementów elektronicznych z resztek pasty, topników i innych zanieczyszczeń z wykorzystywaniem ultradźwięków,

[*]izoproponol- alkogol izpropanolowy stosowany przez zewnętrznym oczyszczaniu dysz pojemników drukarek atramentowych, czytników optycznych, głowic audio/wideo, optyki układów fotograficznych itp.

</ul>
Środki smarujące

 

Konserwacja elementów ruchomych wentylatorów może znacznie wydłużyć żywotność tych komponentów. W tym celu należy stosować następujące środki smarne:

<ul class="bbc">
[*]olej wazelinowy- używamy do smarowania ciernych elementów obrotowych, nie wchodzi w reakcje z większością elementów i metali stosowanych w elektronice, ma dobre właściwości poślizgowe, umożliwia pracę w temperaturze od -50 stopni do +200 stopni

[*]smar syntetyczny- służy do smarowania elementów łożyskowanych, kół zębatych oraz elementów ślizgowych, umożliwia pracę w temperaturze od -40 do +150.

</ul>
Zestawy naprawcze i środki klejące

<ul class="bbc">
[*]zestawy naprawcze CD/DVD- umożliwiają polerowanie powierzchni płyty optycznej z wykorzystaniem specjalnych past polerskich w celu zredukowania rys na jej powierzchni,

[*]zestawy do uzupełniania tuszów drukujących- umożliwiają uzupełnianie pojemników z tuszem drukarek atramentowych,

[*]zestawy naprawcze drukarek laserowych- umożliwiają naprawę elementów drukarki laserowej najbardziej podatnych na zużycie,

[*]żywica epoksydowa- najczęściej dwuskładnikowy klej umożliwiający łączenie różnego rodzaju materiałów,

[*]klej cyjanoakrylowo- szybkoschnący klej umożliwiający łączenie płaskich powierzchni i niewielkich elementów np. Super Glue, Kropelka,

[*]pistolet na roztopiony plastik- używany do mocowania wiązek przewodów, zaślepiania dziur oraz unieruchamiania elementów elektronicznych , np. kondenstaorów.

</ul>
Odzież ochronna

<ul class="bbc">
[*]Opaska antystatyczna- chroni układy scalone przed ładunkami elektrostatycznymi, które mogą się gromadzić np. na ubraniu.

[*]okulary ochronne- chronią oczy serwisanta przed wszelakiego rodzaju odpryskami, rozpylanymi środkami czyszczącymi itp,

[*]gumowe rękawiczki- chronią skórę dłoni przed bezpośrednim kontaktem z klejem, środkami czyszczącymi bądź smarnymi,

[*]skórzane rękawice ochronne- powinny być stosowane podczas przenoszenia i używania elementów mających ostre metalowe krawędzie, np. obudów komputerowych,

[*]bawełniany fartuch ochronny- chroni odkryte części ciała i ubranie serwisanta przed bezpośrednim kontaktem z środkami używanych podczas czynności naprawczych.

</ul>
Stacje lutownicze

 

Do lutowania i przelutowywania układów scalonych, montowanych powierzchniowo w obudowach BGA, QFP, czy SMD, należy zastosować stacje lutownicze, których ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych.

Podczas lutowania stacją serwisową układ scalony musi być precezyjnie umieszczony nad miejsce lutowania, następnie pod wpływem ciepłego powietrza topi się topnik, który po ostudzeniu tworzy połączenie wyprowadzeń.

 

Poradnik by @majtol12 dla Good- Games.pl

Pomoc z Kwalifikacja E.12 "Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń pereferyjnych.

 
[Obrazek: attachment.php?aid=746][Obrazek: attachment.php?aid=745]
Test Moderator Metin2- 17.03.2012r | Moderator Działu Metin2- 04.04.2012 | Moderator Globalny- 20.06.2012r.
Odpowiedz




Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Theme © iAndrew 2017 Forum software by © MyBB .